Igrzyska Sportów Motorowych powracają

lip 5, 2022 | Aktualności

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, kibice wreszcie doczekają się powrotu największego, międzynarodowego wydarzenia w świecie motosportu. W dniach 26-30 października w Marsylii odbędą się przełożone z zeszłego roku FIA Motorsport Games – Igrzyska Sportów Motorowych. Na południu Francji rywalizować będzie liczna grupa reprezentantów Polski.

W sierpniu ubiegłego roku, Polski Związek Motorowy wybrał i ogłosił 19-osobową kadrę na Igrzyska Sportów Motorowych. Jej kapitanem został Jakub Przygoński. Szykowaliśmy się do występu w 11 z 18 dyscyplin planowanych podczas imprezy. Miała to być druga edycja Motorsport Games. Pierwsza odbyła się w 2019 roku we Włoszech. Niestety, krótko po zaprezentowaniu naszej reprezentacji, zawody zostały przełożone na kolejny rok.

Międzynarodowa Federacja Samochodowa przewiduje, że w tym roku, w ostatni weekend października do Marsylii przyjadą reprezentacje ponad 80 krajów. Wydarzenie ma stanowić nie tylko rywalizację sportową, ale łączyć ją z kulturą i edukacją. Budować przestrzeń do wzajemnego szacunku, jedności i równych szans.

– Udział w Igrzyskach Sportów Motorowych daje niezliczone korzyści zarówno dla amatorów, jak i zawodowców. To prawdziwie międzynarodowe wydarzenie jednoczy globalną społeczność FIA i pozwala uczestnikom dumnie reprezentować swoje barwy narodowe. Igrzyska stanowią również platformę do rozwijania nowych dyscyplin. Są kluczem do wspierania różnorodności i uczynienia sportu bardziej dostępnym i przystępnym cenowo – powiedział cytowany na oficjalnej stronie federacji, prezes FIA, Mohammed Ben Sulayem.

Podczas FIA Motorsport Games 2022 zawodnicy będą rywalizować w 17 dyscyplinach. Na liście znalazły się: auto slalom, cross-car jr., cross-car sr., endurance, Formula 4, esport, GT, GT Sprint, historic rallies, drifting, karting endurance, karting slalom, karting sprint jr., karting sprint sr., rally 2, rally 4 oraz touring car. Aż 12 z wymienionych konkurencji będzie miała miejsce na słynnym torze Paul Ricard.

Jedną z nich będzie drifting, w którym rywalizować będzie kapitan reprezentacji Polski, Jakub Przygoński. Dakarowiec i drifter już przed rokiem podkreślał wagę tej imprezy: – W motosporcie brakuje okazji do zespołowej gry. W większości dyscyplin pomagają nam nasze zespoły serwisowe, ale ścigamy się indywidualnie. Tutaj mamy możliwość wspierać się jako jedna drużyna narodowa. 

Igrzyska Sportów Motorowych w październiku 2022 rozpoczną się spektakularną ceremonią otwarcia, która odbędzie się w pobliżu Vieux-Port, w Muzeum cywilizacji europejskich i śródziemnomorskich w Marsylii, w środę 26 października. Każdy narodowy związek motorowy i jego zespół kierowców będą mieli okazję oraz zaszczyt ponieść swoje barwy narodowe podczas uroczystej parady. Rywalizacja potrwa cztery dni – do niedzieli 30 października.