Motor Sport Games 2022

Igrzyska Sportów Motorowych FIA, kiedy powrócą w październiku 2022 roku na tor Paul Ricard, będą miały rozszerzony program składający się z 17 dyscyplin, co stanowi trzykrotny wzrost w stosunku do edycji inauguracyjnej.

Zapoczątkowany w 2019 roku, unikalny format imprezy przewiduje udział międzynarodowych zawodników rywalizujących o złoto w barwach swojego kraju. Sześć konkurencji sportowych, które składały się na program pierwszych igrzysk, powróci również w tym roku, podczas gdy nowe ekscytujące konkurencje wniosą do rywalizacji znaczne urozmaicenie.

Kategoria prototypów Multi-make LMP3 stanie się polem startowym dla nowej konkurencji Endurance, wprowadzając wyścigi długodystansowe do Igrzysk Sportów Motorowych FIA w 2022 roku. Wprowadzenie konkurencji GT Sprint dla profesjonalnych kierowców jest również istotne i uzupełni Puchar GT dla dwóch kierowców, który zachowa swój etos Pro-Am.

Igrzyska Sportów Motorowych FIA odejdą od formuły polegającej na rozgrywaniu wyścigów na torach, a główną częścią zawodów staną się rajdy samochodowe. Z lokalizacją na asfaltowych drogach Sainte-Baume, cztery osobne konkurencje zostaną włączone do programu w 2022 roku, z nowymi, ekscytującymi dodatkami dla wyczynowych maszyn Rally2 i samochodów z napędem na dwa koła Rally4. Na imprezie nie zabraknie również popularnych rajdów historycznych – Historic Rally.

Impreza pokaże silniejsze zaangażowanie w sporty motorowe na poziomie lokalnym poprzez rozszerzenie konkurencji Cross car, która będzie się składać z oddzielnych zawodów dla juniorów i seniorów na torze Veynois koło Gap. Te pełne akcji zawody off-road są dość przystępną formą rozpoczęcia przygody ze sportem motorowym dla kierowców w każdym wieku i mogą stać się ścieżką kariery do rajdów lub rallycrossu. Ponadto do programu dołączy również Slalom Samochodowy.

Nowy zestaw konkurencji kartingowych wzbogaci harmonogram o kolejne zawody dla początkujących. Jest to następstwem udanego debiutu Slalomu Kartingowego w 2019 roku, który był przeznaczony dla par męsko-żeńskich w wieku 16 lat i młodszych. W edycji 2022 pojawią się dodatkowe klasy dla zawodników Karting Endurance i Karting Sprint, w tej ostatniej znajdą się zarówno klasy juniorskie jak i seniorskie.

Druga edycja Igrzysk Sportów Motorowych odbędzie się w dniach 26-30 października na torze wyścigowym Paul Ricard, który udowodnił swój potencjał, stając się pierwszym francuskim torem wyścigowym i tylko drugim torem Formuły 1, który uzyskał trzygwiazdkową akredytację środowiskową FIA.
Pierwsza edycja Igrzysk miała miejsce w 2019 roku w Rzymie, gdzie w 6 konkurencjach zmierzyli się reprezentanci 49 krajów. Polscy reprezentanci wzięli udział w 3 pucharach: Karting Slalom, Digital i GT. W Pucharze GT reprezentanci Polski PZM: Artur Janosz i Andrzej Lewandowski wywalczyli wtedy srebrny medal.
Tak jak w 2019 roku, Polski Związek Motorowy planuje zgłosić do udziału reprezentację Polski. Tym razem, organizatorzy spodziewają się reprezentantów z ponad 90 krajów, którzy zmierzą się w aż 17 konkurencjach: GT, Touring Car, Endurance, GT Sprint, F4, Esports, Karting Sprint Sr, Karting Sprint Jr, Karting Endurance, Auto Slalom, Karting Slalom, Drifting, Rally2, Historic Rally, Cross Car Jr, Rally4, Cross Car Sr.

Więcej informacji na:

Patroni medialni:

Partner:

Patroni medialni:

Partner:

DIVERSE ExtremeTeam